Is That a Gun in Your Pocket?Is That a Gun in Your Pocket
2016
imdb68

Yılın komedi filmlerinden.

= Aristofanes'in Lysistrata'sı

Dünya'nın ilk savaş karşıtı eseri olarak da bilinen Aristofanes'in Lysistrata oyunundan esinlenerek çekilen düşük bütçeli - lakin sürekli raitingi yükselen ve git gide overrated olmaya başlamış film.* Lysistrata Aristofanes'in bundan 2500 yıl önce yazdığı en bilinen tiyatro oyunudur. Tiyatro grupları genelde kız öğrencilerden oluştuğu için bu oyunu oynamayı çok severler.
Konusu: Atinalı ve Spartalı erkekler sürekli savaşmalarına kızan kadınlar erkeklere karşı seks orucu kararı alırlar.= Türkiye^de de Şener Şen'in başrolü oynadığı Şalvar Davası da benzer konuyu işlemiştir.

Savaş Aykılıç'ın Aşk Grevi isimli oyunu da aynı temadan desteli bir tiyatro oynudur. Ve filme aktarılsa bundan çok daha eğlenceli olacağı açık olduğunu düşünüyorum.

Yerli sinema tabi ki bu kadar cesur cinsel göndermeler yapamaz. Bu bakımdan film yer yer çok güldürse de bende büyük hayal kırıklığı yarattı.
Filmin adı ise çok meşhur bir duvar yazısından geliyor := Bu da bize sinema tarihinin en komik filmlerinden birini hatırlatıyor:
"See No Evil Hear No Evil"
Filmin banyo sahnesinde duvar kadar sağır olan Gene Wilder elini cebinde silah varmış gibi tutar... Elini çektiğinde silah varmış gibi duran pantolan hala kalkıktır.Hiç yorum yok: