Le Charme Discret de la Bourgeoisie

Le Charme Discret de la Bourgeoisie
imdb80
1972

Luis Bunuel Sineması

* Sinema tarihinin en iyi absürt komedileri arasında. Absürt komediler için avangart bir yapım bile diyebiliriz bu esere.

* Sürrealist Sinema...

* En iyi yabancı film oscarı..."Burjuvanın Gizli Çekiciliği"
Şatafatlı yaşamın arkasındaki suçların da tüm çıplaklığı ile anlatıldığı film. Diktatörlük üzerinden bu hayatı yaşayan Büyük Elçi ve suç ortağının eşleri ile Mirasyedi uyuşturucu sever sevişgen çiftin onlara entegre olmuş onların yaşantısı içine girmek için onlara köpeklik bile yapabilecek bir başpiskopos'un dahil olduğu bir dizi sofrayı anlatan alaycı sürrealist film...

Bunuel sonu bir türlü gelmeyen tekrarlardan oluşan post modern film fikrini bir türlü çekemez. Bir hakimi öldürüp kaçan katilin polis tarafından yakalandıktan sonra tekrar canlandırma yapmak isterlerken aynı şekilde tekrar kaçmasının ötesine gidemez senaryo. Yapımcısı bir gün davet ettiği kişilerin bir gün önce evine yemek yemeye geldiklerini söyleyince Bunuel'e bu film için yinelecek şekilde bu olayı kullanabileceğini düşünür...

Buradaki Burjuva,
 kendi fikirleri ile çatışma yaşayanlarını terörist olarak addeden
şan ve şöhrete büyük ilgi duyarken, yanı başlarındaki fakirliği felaketleri görmezden gelen
bencil - ülke gerçekleri karşısında kayıtsız,
ve gereksiz bir şekilde kendilerini önemli hisseden ve hissettirenlerdir.

Bunuel onlarla çok ciddi dalgasını geçer bu başyapıtında. 


Filmde misafirlerini bekletmek pahasına ekstrem bir yerde sevişen zengin çiftin, bahçıvan kılığındaki adamı aşağılayıp aynı adamı piskopos kılığında yüceltmesi mizahtan çok Burjuvanın ciddi eleştirilmesidir aslında.

* En önemli konuşmalar sırasında uçak - tren geçmesi ve karşı tarafın bunu duymaması. Ben bunu bir kaç absürt komedi de daha görmüştüm.

* Akşam yemeği 17. yy dan sonra Fransa aristokrasisi tarafından ticari bir oturuma dönüşmeye başlamıştı... Zamanla bu olay tüm Avrupa'ya yayılmaya başladı. Tarihte bilinen en önemli aristokrat akşam yemeği İsa'nın akşam yemeğidir büyük ihtimalle. Bu filmde aristokrat bir grup bir türlü istedikleri gibi bir akşam yemeği yiyememektedir..
* Akşam yemeği gerçekleşmedikçe insanların bu yenemeyen yemek rüyalarına girmeye başlar ki
rüyalar çok komiktir. Birden tiyatro sahnesinde bulmaları kendilerini mesela ve hatta bir akşam yemeğine tatbikat yapan bir birliğin gelmesi falan filmin en güzel en eğlenceli sürprizleridir.


* Bunuel olunca yönetmen cinsellikte fazlasıyla enteresan işlenmiş.* Sadece Aristokrasinin eleştirisi değil aynı zamanda ciddi bir din eleştirisi de vardı filmde.
Kadın bir köylü burjuvanın amelesi olmuş ve ona yanamış gösterilen baş piskoposa:
- Biliyor musunuz ben İsa'dan nefret ediyorum... İsa'yı hiç sevmiyorum falan diyor...
Dönemine göre çok eleştirilebilecek güçlü kelamlar bunlar:


* Filmin en komik sahnesi diyebilirim:


Türk Burjuvazisindeki Patron tipi
1 - İnsan değeri bilmezler
2 - Kızarak yönetirler
3 - Her şeye hakları olduklarına inanırlar

Bizim burjuvazimize dair bir film çekilir umarım.

Hiç yorum yok: