Mucize


Mucize 2015
imdb75

Mahsun Kırmızıgül sanatını tasvip etmiyorum ama taktir ediyorum.
Öyle herkese de sanatçı demem, üstat bir "Türk Sinema" sanatçısıdır.

Mahsun Kırmızıgül Türk sinemasında video döneminde hortlayan Arabesk sinemasının en derli toplu filmlerini çeken son nesil eserlerinin yapımcısı, senaristi ve yönetmenidir.
Hatta Arabesk Türk Sinemasının bence  baş yapıtlarını çekmektedir.

Lakin filmleri sinema sanatına değil belirli bir kilteye hitap ediyor.
Bu kitle bir sinemasever olmadığı için kült bile olamıyor.* Mucize bir  öfke filmidir. David Fincher, yapmıştı bunu. Clint Eastwood'un bir filmine öyle değil böyle olur demişti. (Bakınız Zodiac)
Bence Mahsun Kırmızıgül Yılmaz Erdoğan'a böyle  mesajlar verdiği bir başlangıç yapmış, dönem filmi, doğu insanını anlatan film, doğuya bir batılının gidişi ve empati kurmaya çalışmasına dair film gibi Vizyontele ile örtüşen temasında "o dediklerin öyle değildir böyledir" demeye çalışmıştır.

* Tipik türk sineması sorunu: Sinemada Tip Vs Sinemada Karakter Sorunsalı.


* Sinemamızın en iyi görüntü yönetmenlerinden birini tutuyor ve büyük bir ihtimalle iyi bir ekip kuruyorsun,
Türkiye'nin en iyi sanat yönetmenlerinden birini tutuyor ve büyük bir ihtimalle sanat yönetiminde mükemmele yakın bir titizlikle bu ekibi çalıştırıyorsun,
İyi bir oyuncu kadrosu, iyi bir figüran yönetimi, sahne amirleri, oyuncu antrenörleri ile çalışıyorsun.
Mert Turak gibi üzerine işlenmiş bir temayı çapaksız oynayan bir başrol oyuncu buluyorsun.Be Mahsun hadi be demeyelim Sayın Mahsun Kırmızıgül, sadece iyi bir çekim senaryosuna ihtiyacın var. Sen gene sinopsisini yaz. Ama senaryoyu da bir ekip yazsın.

Bu durum;
Senaryo'da bu kadar  mantık hatası yapmanı engeller biiir,
ana tema yan hikaye kurgusunu iyi oluşturmanı sağlar ikiiii,
dönem filmi çekiyorsun, dönem hatalarını minimuma indirir üüüüç.
İşte bunu yapmayınca bir yanı hatta temeli eksik oluyor filmin.
* Filmin özürlüsü aziz değil senaryodur: Kadına bakış, Özürlüye bakış kusurludur. Ajitasyon'u çok sevem Mahsun Kırmızıgül maalesef bu filmde de damardan girmeye çalışmış.
BKM 'de bir takım fiziksel sakatlıklar üzerinden mizah yapıyor ya da hüzünlü bir dram çiziyor ama bunu insani vermeyi başardıklarından hiç göze batmıyor.* Aziz deli değil ise neden çıplak köy ortasında koşuyor be Adam!
* Bu filmi izleyince köy ve ilkokul üzerine çekilmiş Nuri Bilge Ceylan'ın Kasaba'sı , bi Semih Kaplanoğlu'nun Bal filmi gözümde çok çok daha güzel gözüktü...


* O ağaçlar büyüyecek büyümez ise sanat yönetmeninin puanını kurarım dedim. Ve okul bahçesindeki çamlar büyüyünce "helaaal" diye bağırdım film olmuştur. Zaman geçişi o kadar verilmiştir.

* Dönem filmi olmasından, eşkiyalar pkk değil, öyle onlara da şirin gözükeyim mantığının yürütülmesi ve suçlanması yanlıştır.
Filmin Hatunu: Seda Tosun


Hiç yorum yok: