1988 Yılının En iyi filmleri (Dünya Sineması)

1988 Yılında
Dünya Sinemalarında oynayan filmlerin değerlendirilmesi

imdbTOP250'de 88 ait filmler: Nuovo Cinema Paradiso (89)
Die Hard (124)- Hotaru No Haka (190)- Tonari No Toroto (246)


imdb'nin 80'lerin en iyi 50 film listesine 1988 6 film sokabilmiş:
Nuovo Cinema Paradiso -Die Hard
Hotaru No Haka- Spoorless
Tonari No Toroto- Rain Man

1001 kitaba göre 88'in en iyileri: 22 film var

Neco Z Alennky - Alice
imdb:76 (500 500 500)
Çekoslavak Filmi
Alice Harikalar Diyarının
En farklı ve muhteşem versiyonu...
Sinema Programında Kullanılabilecek Sahne: Çoraplar
Tatlı kız çocuklarının oynadığı filmler
=Big Fish
Beyaz Tavşanın korkunçluğunu görünce biraz büyüklere yönelikmiş gibiUne Affaire De Femmes -
Bir Kadın Meselesi (KF)
imdb:77 (150 150 250)
=Türkan Şoray'ın Hazal
Kadın - Toplum filmleri
Isabelle Huppert -cm-
La Pianiste'deki hatunDrowning By Numbers imdb:67 (500-500-500)-k- Netherlands
Türkçeye "sayılarda boğulmak" olarak çevrilmiş Peter Greenaway filmi.
Bir kız, anne ve büyük anne. hepsinin de adı Cissie Colpitts.
Hepsi de evliliklerinde mutsuz ve sırayla kocalarını boğuyolar soora
(olaylar gelişir) -ekşi-
2 numaralı cissie'nin kocasını boğduktan sonra koşucularla konuştuğu sahneAndrea Mantegna'nın Cristo Morto adlı tablosundan...

Peter Greenaway filmini nasıl dantel gibi tablolarla işlediğini anlattığı belgeselden
* korku filmlerde ip atlayan kız klişesi
(cem yılmaz hicvediyor ya bunu ne ne ne neee ne )
flatliners ta falan mı vardı acaba!

Une Histoire De Vent- Rüzgarın Öyküsü
imdb:79 (25 15 15)
Belgesel... Çinde nasıl izin alamadığı ... Kamerayı kendine çevirdiğini... bla bla

Hotel Terminus imdb:84 (100 50 50)
İkinci Dünya Savaşı- Lyon Nazi şefi Barbie üzerine
Klaus Barbie soyadına aldanılmaması gereken bir işkencesi Nazi lideri
"Rat RAce adlı filmde adına kurulmuş bir müze vardır. bir ailenin küçük kızlarının, Barbie bebek müzesi sanıp tutturması üzerine gezdikleri "barbie müzesi" aslında bir grup neo-nazinin hayranı oldukları klaus barbie adına kurdukları bir müze çıkar. müzede sergilenenler ise evlerden ıraktır, haliyle."

Dekalog Jeden - 10 Emir
imdb:92 (2500 1000 500)
Polonya da bu filmde oynayan oyuncular ve oynamayanlar diye bir klasman vardır
Krzysztof Kieslowski bir diğer başyapıtı

dekalog yönetmene 10 emir sinirlendirme
sıkma dağıtma... tablonun düşüşü...
dekalog 8 in içinde...

zina o efsne ajda ile zenci filminin varlığını sorgulayan yönetmen...

"edebiyat sinemadan üstündür" diyen Kieslowski'den yüksek dozda edebi bir şaheser
-Ekşiden kısaca dekalogların hikayeleri -

dekaloglar, büyük bloklarda yaşayan insanların küçük dairelerindeki öykülerdir. dekalog, bir bütün olarak üç bin yıldır en büyük öğreti olarak insanın önüne konan din, ahlak, erdem gibi kuramlara yine aynı insan - bu kez 20. yüzyılda yaşayan "modern" insan- tarafından yapılan bir eleştiridir. bu eleştiri, bölümler boyunca doğrudan göndermeler yerine sembol ve imgelerle yapılır. her bölüm, insana açılan bir pencere gibidir.

dekalog jeden bölüm 1 "senin tanrın benim, başka tanrın yoktur."
Birinci bölüm, üniversitede öğretim görevlisi olan bir baba ve onun dünya tatlısı oğlu arasında, hayatın ve ölümün ne olduğu yönünde yapılan tartışmaların anlatıldığı bölümdür. tanrının olup olmadığını öğrenmek isteyen oğul ve bilimin yardımıyla bütün sorunların çözülebileceğine inanan bir baba vardır önümüzde. bir gün oğul, buz tutan gölde patenleriyle kaymak ister, baba da bilgisayarına başvurarak buzun kırılmasının mümkün olmadığını hesaplar ve oğlunun göle gitmesine izin verir. bölüm, dekaloglar içinde en çarpıcı bölümlerden biridir.
dekalog dwa bölüm 2 "tanrı'nın ismini boş yere ağzına almayacaksın."
İkinci bölüm, keman çalan bir sanatçı kadın, onun ölmek üzere olan kocası ve kocasının doktoru arasında geçen öyküyü anlatır. kadın, bir başka erkekten hamile kalmıştır, eğer kocası yaşayacaksa çocuğu doğuramayacağını düşündüğü için doktordan -doktor aynı zamanda komşusudur- kocasının yaşayıp yaşamayacağı hakkında kesin bilgi istemektedir. doktorun söyleyeceklerine göre ya çocuğunu düşürecek, ya da doğuracaktır. bir yaşama karşılık başka bir yaşamın çelişkisinin resmedildiği bölüm, dekaloglar içinde sevgi ve duyarlılığın en yüksek olduğu bölümlerden biridir.
dekalog trzy bölüm 3 "altı gün çalışacaksın, bir gün dinleneceksin"
Üçüncü bölüm, yalnızlık ve çaresizlikten bunalmış bir kadın ve onun (evli) eski sevgilisinin arasında geçen öyküyü anlatır. herkesin aileleriyle bir arada olduğu bir noel gecesinde yapayalnız olan kadın, bu geceyi eski sevgilisiyle birlikte geçirmek için bin bir türlü yalan söyler. noel gecesinde sokaklar, tren garları ve hastanelerin acımasız yalnızlığı, kadının –ve modern insanın- yalnızlığının ölçüsünü ifade etmektedir. bir tarafta düzenli bir yaşam, aile; diğer tarafta sınırsız bir yalnızlık. bölüm, dekaloglar içinde en iç acıtan bölümlerden biridir.
dekalog cztery bölüm 4 "anne ve babana saygılı davranacaksın."
Dördüncü bölüm, genç bir kız ve yıllarca babası olduğuna inandığı ama gerçekte babası olmayan bir adam arasındaki öyküyü anlatır. tiyatro öğrencisi bu kız, yıllarca babası olarak bildiği adama karşı -gerçeği öğrendikten sonra- duygularını sorgular. hissettiği şeyler baba sevgisinin ötesinde bir sevgi midir? baba da gerçeğin ortaya çıkmasının ardından benzer bir hesaplaşmaya girmiştir; yıllarca birbirlerine duydukları sevgi aslında bir aşk mıdır? bölüm, sevginin sınırları üzerine çok ciddi sorgulamalar getiren, dekaloglar içinde en güçlü bölümlerden biridir.
dekalog piec bölüm 5 "öldürmeyeceksin."
Beşinci bölüm; ahlaki değerlerden yoksun bir taksi şöförü ve onu aslında bir hiç uğruna öldüren işsiz, amaçsız bir genç arasındaki öyküyü anlatır. genç, bu cinayet nedeniyle ikinci bir "cinayet"le idam edilecektir. yönetmen, her iki cinayetin vahşiliğini ifade etmek için seyirciyi dehşete düşürmekten kaçınmamıştır. bu bölüm daha sonra eklemelerle genişletilmiş ve "öldürme üzerine küçük bir film" ismiyle dünya çapında tanınan bir filme dönüşmüştür. bölüm, modern dünyadaki insanın derin bunalımlarını anlatırken "adalet"i de masaya yatırır, dekalogların içinde en sarsıcı bölümdür.
dekalog szesc bölüm 6 "zina etmeyeceksin."
Altıncı bölüm; bir delikanlının, evinin karşısında oturan bir kadına duyduğu aşkın öyküsüdür. kadına yaklaşabilmek için türlü tuhaflıklar da dahil pek çok şey deneyen delikanlı bu aşk "yara"sı yüzünden yıkıma uğrar. kadın da aynı süre içerisinde gencin duygularını anlamaya çalışırken aşkı ve bağlılığı sorgulatan sarsıcı bir dönem geçirir. bu bölüm de altıncı bölüm gibi genişletilerek "aşk üzerine küçük bir film" adıyla sinema filmi haline getirilmiştir. bölüm, dekaloglar içinde duyguyu en iyi anlatan bölümlerden biridir.
dekalog siedem bölüm 7 "çalmayacaksın."
Yedinci bölüm; kendi kızını annesinden çalmak zorunda kalan bir genç kadını anlatır. genç kadının "yasak aşk" sonucu doğan çocuğu, toplumsal ve kişisel çıkarlar nedeniyle aile tarafından yaşlı annenin çocuğu olarak gösterilmiştir. "gerçek" anne bunu kabullenmez ve kendi çocuğunu kaçırmak zorunda kalır. "insan kendine ait bir şeyi aldığında onu çalmış mı olur?" ana düşüncesi etrafında örülen öykü, dekaloglar içinde insanın içini en çok acıtan ve alışılmış kuralları en çok sorgulayan bölümlerden biridir.
dekalog osiem bölüm 8 "yalan yere şahitlik yapmayacaksın."
Sekizinci bölüm; üniversite'de öğretim görevlisi olan yaşlı bir kadınla onu görmek için amerika'dan varşova'ya gelen yahudi bir kadın arasında geçen öyküyü anlatır. öğretim görevlisi olan kadına, savaş yıllarında nazi'lerden kaçan küçük bir yahudi kız getirilmiş, kendisinden kızın hayatını kurtarmak için kızın "hristiyan" olduğu yönünde şahitlik yapması istenmiştir. bu isteği reddeden kadın yıllarca bu davranışıyla hesaplaşmıştır. aradan yaklaşık kırk yıl geçer ve kadın bu "küçük yahudi kız"la yüz yüze gelir. bölüm, dekaloglar içinde dini kuramların günümüzün değerleriyle yeniden sorgulanmasını en iyi anlatan bölümlerden biridir.
dekalog dziewiecbölüm 9 "komşunun evine tamah etmeyeceksin."
Dokuzuncu bölüm; iktidarsız olduğunu öğrenen bir koca ile kendisini aldatan karısı arasındaki öyküyü anlatır. test sonuçlarını karısına açıklayan koca, karısından "aşkın bedende değil, kalpte olduğu" cevabını alır, kadın kocasını sevmektedir. fakat, kadının aynı zamanda bir sevgilisi vardır. yönetmenin "cinsellik olmadan aşk, nereye kadar aşktır?" sorusuna cevap aradığı bu bölüm, dekaloglar içinde bağlılığın ve sevginin sorgulandığı en çarpıcı bölümlerden biridir.
dekalog dziesiec bölüm 10 "komşunun karısına, kölesine, hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin."
onuncu bölüm; babalarının, ölümünün ardından kendilerine değerli bir pul koleksiyonu bıraktığı, hali vakti yerinde olmayan iki kardeşi anlatır. diğer bölümlere göre "komedi" olarak değerlendirilebilecek bu bölüm; günümüz yaşamı için yeni anlamlar bulmak, insanların davranışlarını anlamak için buyrukların ötesinde başka şeyler bulunması gerektiğini önümüze koyar. kara mizahtır.

Dekalogların tümü, izleyen üzerinde ciddi bir etki bırakır. toplumsal ilişkiler ve insan çelişkilerini kavrama konusunda birer ders kitabı niteliğinde olan dizi "erdem nedir?", "iyilik ve kötülük nedir?" sorularına cevap arıyor, izleyene de aratıyor. üç bin yıllık kurallar bugünün dünyasını anlamamıza yetiyor mu? bu kuralların yardımıyla bu dünya ile baş edebilecek miyiz?


Topio Stin Omichli -Puslu Manzaralar
imdb:80 (500 250 250)
küçük yaşlarda abla-kardeş babalarını aramaya Almanya'ya gitmeye karar verirler
23.istanbul film festivali filmi
-ii başlayan filmler -
Yabancı yollarda kaybolmayı, karanlıkları ve bulunması olanaksız aydınlığı vurgulayan bir başlangıcı var filmin şiirsel...
-ekşi- Kanımca filmin en çarpıcı sahnesi küçük kızın ilk aşkının yarattığı hayalkırıklığıdır. küçük kızın kendisine aşık olduğunu sezen genç homosexüel adam "ilk seferinde hep böyle olur" diye fısıldar kızın kualğına, bir anda bir dinginlik ve hüzün sarar etrafı.

Hotaru No Haka -Ateşböceklerinin Mezarı
imdb:82 (10 000 - 5 000 -5 000)
Büyükler için de çizgi film yapılabilir fikri...
* İnsanı ağlatan animasyon
Kız Çocuğunun "seita seita" şeklindeki insanın içini burkan yakarışları
Top 250
*Teyzenin amcanın yetim öksüz kalan çocuklarla ilgilenmediği filmler...
insanı ağlatan filmler...
Çocuk trajedileri1001 film kitabında olan diğer filmler (altta bahsi geçen)
Rain Man, Who Framed Roger :Rabbit, Die Hard, Tehlikeli İlişkiler, Çıplak Silah, Big, A Fish Called Wanda, Cennet Sineması, Akira, The Thin Blue Line, Spoorloos (Kayboluş Hollanda)
Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar (almadovar)

Yılın En İyi Avrupa Filmi:
Nuovo Cinema Paradiso imdb:84
TOP250:88
Cennet Sineması
z915080050 (15 000 - 7 500 - 5 000)

* Meydan mı kalmış : bu benim meydanım
* Anasını kızından bulan filmler Dr jivago
* sinemada anlatılan hikayeler...
* (0 politk sinemamamızın )
Filmin gerçek mesajı: senin gerçek aşkın sinema... onunla olsaydın bunu ıskalardın...
Alfredo o yüzden kızı yolluyor... Büyük şehre git ve bir daha dönme diyor... Onu gerçek aşkına yolluyor....
* Sinema tarihinin en iyi boks sahnelerinden biri burada var...
* Sinemanın kliseden özel teşebbüse geçmesi... Cinselliğin zıplaması...
* Üst balkondan gettoya tüküren adam...
* Sinemada bir orospu olması...
Giuseppe Tornatore


Yılın Balkan Filmi
Dom Za Vesanje - Time Of Gypsies
Çingeneler Zamanı Emir Kusturica
imdb:83 (2000-1000-1000)
z902080010Yılın Kuzey Batı Avrupa filmi:
Spoorloos (the vanishing) imdb:81
z502080020 (2000-2000-2000)
tarantino'nun hem kill bill'de hem de
CSI'ın bir bölümünde kullandığı gerilim!
Hitchcock bunun gerilimini dizisinde daha iyi yapmıştı!
ironik mizah: canimizde klostrofobi varmış!

* Hollanda dilindeki soyadlarının enteresanlığından dem vuruyorlar: Tatlı Süt - Çıplak Doğan falan ... Fransız: "okunuşu meksika tanrısı gibi manası komikmiş" diyor... Evlilikler daha komik soyadlarını getirdi bayan ayak parmaklarını kızart diye birini tanımıştım (bu da kızılderili adı gibi olmuş) ... Fransız da mösyö puf diye birinden bahsediyor...
Caninin kendini anlattığı yol macerasında bu iş için ne kadar titiz çalıştığını anlatıyor... Detaylar dehşet verici... Çocukken balkondan atlamış... Bunu niye yaptım ... Kaderine hükmedip hükmedemediğini anlamak için... Sosyopad olduğunu da kabul ediyor...


Ariel imdb:76 (250 250 500)
tarantinonun pulp fiction da arakladığı sahne olabilir bunda da:
eski yunan da bir melek bir uydu adı
ama en önemlisi şekspir'in ilhan perisi
-ekşi-
sanat sineması yapıyorum ulan diyip de en rahat izlenebilen filmleri çeken aki kaurismaki'nin on parmağındaki marifetlerden biri. deadpan üstadı bu filminde çalıştığı madeni kapatılan ve dolayısıyla işsiz kalarak yeni bir hayat kuran adamın hikayesini anlatıyor. film üstadın işçi sınıfı üçlemesinin ikinci filmiymiş. bunlar gereksiz bilgilerdi.bir kaurismaki klişesi olan adam ve kadının iki saniyede evlenmeye karar vermeleri bu filmde de yer alıyor. hatta ilk sevişmeden sonra tanışmaları da ayrı bir alem. taisto filmin başlarında bir gece kulübüne gitmesinden itibaren bana pulp fiction'daki vincent vega'yı hatırlatıyor. ki üstü açık amerikan arabası, acemice soygun vesaire falan da olunca filmde insan ister istemez quentin bu da mı arak diye sorası geliyor.hasılı filmden aklımda kalan enteresan bir sahne var. mikkonen yere düşürdüğü parayı almak için eğilir ve onun boş anından faydalanan ihracat ithalatçı mafyanın adamı onu bıçaklar. ama gördüğümüz sadece mikkonen'in paraya uzanan eli ve parayı alamadan elinin düşüşüdür. bu sahnede yine robert bresson'u andık. o da parayı bulunca en son l'argent mi öyle bişi çekmişti. son bir söz olarak kesin yanlış bir tespit ama tespit olduğu için söylemekte fayda var. şimdi ken loach da işçi filmi çekiyor ama bazen uyutuyor. sloganlarla mesafeyi kaçıran melodramlarıyla. ama kaurismaki'nin bu filminde mizahi tarzı üzerinden önce izleyiciyi karşısına alıp hikayesini güzellikle izlettiriyor. sonra mutlu mesut filmi bitiren izleyici düşünüyor. aaa filmde ne vardı, lan güldük o kadar. lan adam işsizdi be. acaba kaçmayı başarabilecekler mi. ya kargolar denize dökülürse. işçilerin de hayatı zor be. sokayım finlandiya'ya. kaurismaki, loach filmlerini jim jarmusch gibi çekiyor desek yeridir. ama işte zamanlar tutmuyor ya neyse.işte provokatif realizm bu.

Yılın Fransız Filmi: The Big Blue
imdb:74 Luc Besson
z805070025 (5000 - 2500 - 2500)

Yılın İspanyol Filmi
Mujeres Al Borde De Un Ataque De Nervios
almadovar imdb:75 (1500 1500 2500)
Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar

En iyi film oskarı:
Rain Man imdb:79 (15 000 20 000 25 000)
z815075250

O senenin oskarlı filmleri:


Die Hard imdb:82
(30 000 - 30 000 - 35 000)
z930080350


A Fish Called Wanda imdb:77
z906075125
(6000 - 7500 - 12 500)Missisippi Burning imdb:77
z902075060
(2000- 3000 - 6000)Big
imdb:72 (4000- 4000- 10 000)
z704070100

Dangerous Liaisons imdb:76
z604075060 (4000-4000-6000)

Running On Empty imdb:74
z701070010 (1000 - 500 - 1000)

Bull Durham imdb:70
z702070040 (2000-2000-4000)

The Accused imdb:70
z600570020 (500-1000-2000)

The Working Girl imdb:65 (1000-1000-3000)
z701065030

The Accidental Tour imdb:66 (500-500-1500)
z700565015

Yılın Animasyonu:
Who Framed Roger Rabbit
imdb:75
z806075100 (6000- 6000 - 10 000)
Yılın Sıradışı Filmi: Beetle Juice imdb:73
z806070100 (6000-5000-10 000)
Yılın (absürt) Komedisi: The Naked Gun imdb:76
z905075100 (5000- 5000 - 10 000)
Yılın Fars Komedisi (dolandırıcılık üstüne)
Dirty Rotten Scound imdb:70 (1500-1500-3000)
z801570030 Steve Martin Frank Oz

Yılın uyarlama komedisi
Scrooged imdb:67 (1500 - 1500 -3000)
Bill Murray

Yılın Biografisi: Gorillas In The Mist - The Story Of Dian Fossey
imdb:69 (500-500-1500) z700565015

Yılın Fantastik Filmi: Wilow imdb:71
z704070050 (4000 - 3000 - 5000)

Yılın Erotiği The Unbearable Lightness Of Being
imdb:73 z602070020 (2000-2000-2000)

Yılın Latin Filmi: Stand and Deliver imdb:72
z700570010 (500-500-1000)

Yılın Mangası:
Akira imdb:78 (10 000 - 6 000 - 7 000)

Yılın Uzakdoğu Filmi:
Hotaru No Haka imdb:82 (10 000- 5 000 - 3 000)

Yılın Doğa Filmi: L'ours - The Bear imdb:76
z701075010 (1000-1000-1000)
Jean-Jacques Annaud

Yılın Belgeseli: The Thin Blue Line imdb:77
z701075010 (1000-1000-1000)
-eksi- "Errol Morris adlı yönetmenin, belgesel tarihini nerdeyse altüst etmiş ve türe yeni boyut kazandırmıs filmi. İşlemediği bi suctan dolayı yargılandığına inanan bir adamın nerdeyse temize çıkarılmasını sağlamıstır bu film, zira Errol Morris suc işlenilen aksam esnasındaki ve sonrasındaki olayları tekrar canlandırarak seyirciyi mahkumun yanına cekmeyi becermiştir. 'sam spade' kıvamında her sey tekrar incelenmiştir, tahrik edici roportajlar yürütülmüstür.
ayreten film, amerikan hukuk sisteminin de bi guzel agzına sıcarak, konuyla ilgili resmi araştırmaların ve davanın tekrar açılmasını saglamıstır."

Yılın Dizisi Red Dwarf (ing bilim kurgu sit com'u)
imdb:91

Yılın Müzik Filmi:
Moonwalker imdb:48 (750 250 250)
Michael Jackson

O seneye münhasır benzer özellikleri olan iki film:
My Stepmother is an Alien imdb:47
Earth Girls Are Easy imdb:48

Festival Filmleri:

Pelle Erobreren imdb:78
(1000-1000-1000)
-w- (Oscar + Cannes)

Yabancı film Oscar Adayları
Mujeres Al Borde De Un Ataque De Nervios
imdb:75 (2000-1500-2000)
-w-toronto Almodóvar
Salaam Bombay imdb:80 (600 - 500 500)
Hanussen imdb:75 (50-50-100)
Le maitre De Musique imdb:72 (100-50-50)

Cannes Adayları
The Navigator imdb:71 (200-200-200) Yeni Zellanda
A World Apart imdb:69 (50-50-100) Zimbabwe
Krotki Film O zabijan imdb:82 (1000-500-500)
-w- European Kieslowski
Chocolat imdb:68 (75-100-200)


BAFTA
-w-Jean De Florette imdb:79 (2500-2500-2500) 1986
Cry Freedom imdb:72
Hope And Glory imsb:74
(Güneş İmparatorluğu bunun repro'su mu?)

Berlin Altın Ayı
Hong Gao Liang imdb:76 (500-500-500)
k.ü. Çin'in verdiği Altın Horoz'u silip süpürmüş

İstanbul Film Festivali: Travelling Avant

Venedik film Festivali: La Leggenda Del Santo Bevitore

Ünlü Yönetmenler Ne Çekmiş
Martin Scorsese The Last Temptation Of Christ imdb:75
Oliver Stone Talk Radio imdb:69
Francis Ford Coppola Tucker: The Man and His Dream imdb:68
Clint Eastwood Bird imdb:72
Woody Allen Another Woman imdb:73
Miyazaki Tonari No Totoro imdb:81 (7000 - 3500 - 3500)
Roman Polanski Frantic imdb:66 (500-1000-2500)
Terry Gilliam The Adventures of Baron Munchausen
imdb:69 (2000-2000-3000)
John Carpenter They Live imdb:68 (2500-1500-2500)
David Cronenberg Dead Ringers imdb:72 (1500 - 1500 - 2500)
Wes Craven The Serpent And The Rainbow imsb:62

Ünlü Oyuncuların filmleri:
Robert De Niro Midnight Run imdb:75
Sidney Poitier Shoot to kill imdb:65
Arnold Schwarzenegger Twins imdb:59
Arnold: Red Heat imdb:55 (dvd+)
Tom Cruise Cocktail imdb:52
Charlie Sheen Young Guns imdb:65
Sean Penn Colors imdb:64
Mel Gibson Tequila Sunrise imdb:56
Sylvester Stallone Rambo 3 imdb:46
Jean-Claude Van Damme Bloodsport imdb:61 (2500-1000-2500)

Devam Eden Seriler
The Dead Pool (Dirty Hanry) imdb:59
Crocodile Dundee II imdb:50 (500-250-1000)
Elm Street 4 imdb:51
Friday the 13th VII imdb:44
Halloween 4 imdb:55 (1000-1000-1000)
Poltergeist III imdb:37
Police Academy 5 imdb:32

Yılın Erotik filmleri
Yılın Erotiği The Unbearable Lightness Of Being
And God Created Women
Dangerous Liaisons imdb:76
Night Of The Demos
White Mischief
Sleepaway Camp II mrskin cmovies
Brain Damage
Married to the mob

En Çok Para Kazandıranlar

172,825,435 Rain Man
154,222,492 Who Framed Roger Rabbit
128,152,300 Coming to America
114,968,774 Big
111,936,400 Twins
109,305,000 'Crocodile' Dundee II
80,707,729 Die Hard
78,222,753 Cocktail
78,041,829 The Naked Gun
73,450,885 Oliver & Company

En Fazla Oy Alan
136884 8.1 Die Hard
80490 7.9 Rain Man
45835 7.3 Beetle Juice
41781 7.5 Who Framed Roger Rabbit
40810 7.6 A Fish Called Wanda
37717 7.1 Big
32859 8.3 Nuovo cinema Paradiso
30388 7.8 Akira
28691 6.8 Coming to America
28357 7.5 The Naked Gun

Bu bölümde dikkati çeken Coming To America filmi en iyi zenci komedi filmi kategorisi yaratılıp konulabilirdi... O kategoride tamamen Eddie Murphy filmlerinden oluşacağı için bunu açmadım...
Lakin bu filmi bu kadar sükse yapan ilk zengin erkek-fakir kız zenci filmi olması...
Komik: Amerika'da kız aramaya giden prensimiz haritadan newyorkta kalmak için Queens'i seçmesi... Buradaya geldiğindeki Kuba Jn'da oynadığı çok komik berber sahnesi....

1988'in ödüllü kısa filmleri ve youtube linkleri
Oscar- KISA ANiMASYON
-w- Homme qui plantait des arbres, L' (1987)
The Man Who Planted Trees -vt- part1
youtube 1 2 3 4
30' barbaros karaca'nın hikayesi gibi
Tema vakfının sürekli göstermesi gereken kısa film
Aldığı ödüller: Annecy AFF - Canes FF
Clermont KFF - Ottawa AFF - World AFF

George and Rosemary (1987) -vt- all
youtube all
başlangıçtaki kuşlar kedi ve şişede gemi komik
Aldığı Ödüller: Genia FF - Montreal FF -


You Face (1987)
your face'i bulamadım ama Bill Plympton
animasyonda bir marka olmuş
window'a bile reklam yapmış
ağlamaya dair komik bir kuram
kara mizah bi animasyonu


Oscar - KISA - DRAMATiK
-w- Ray's Male Heterosexual Dance Hall (1987)
Full Monthy tarzı işsizlikten bunalan biri bi salon erkeğin dans ettiği bi yerde iş bulur
Erkek Dans Konsimatristlii yani -vtun-
youtube -1- -2-

Making Waves

Shoeshine
Ben Stiller oynamış


Sinema TV DVD
İzlemeliyim İzlemedim

Hiç yorum yok: