Çiçek Abbas Filmi ve Ekşi'ye göre filmin "Kötü Karakteri"

Çiçek Abbas
imdb82
1982

* Çiçek Abbas Sinan Çetin'in yönettiği ama daha çok senaryosunu Yavuz Turgul'un yazması babında bizi şaşırtan bir Türk Sineması başyapıtı.


Filmin En Unutulmaz Atışması:


Şakir (Şener Şen) – Aşıksan vur saza, şoförsen bas gaza
Çiçek Abbas (İlyas salman)- Sevene can feda, sevmeyene elveda
Şakir- Sen batan bir güneş ben yollarda çilekeş 
Çiçek Abbas- Şoförün bahtı kara muavinin gönlü yara
Şakir- Gaz, fren, şanzıman halim duman
Çiçek Abbas- Sev beni seveyim seni
Şakir- Aşk bir otobüstür binmesini bilmeli
Çiçek Abbas – Son durağa gelmeden inmesini bilmeli
Şakir- Bana hava atma!
Çiçek Abbas – havan kime yabancı?
Şakir – Kapılma rüzgârıma sen de aldanırsın
Çiçek Abbas – Sollama beni sollarım seni
Şakir- Geçme beni ezerim seni
Çiçek Abbas- Dünya dikenli bir hayat sevenler de mi kabahat?
Şakir- Yaklaşma toz olursun geçme pişman olursun
Çiçek Abbas- Çilemse çekerim kaderimse gülerim
Çiçek Abbas- İstedim vermediler sen şoförsün dediler
Çiçek Abbas- Emeğimiz bilek zoru Allah’ım sen bizi koru
Çiçek Abbas – Aşk bir sudur iç iç kudur
Çiçek Abbas – Aşkı çekene derdi bilene sor
Çiçek Abbas – Aşk çekenin yol gidenin
Çiçek Abbas – Kabahat sen de değil seni sevende
Çiçek Abbas -Naaaabeeer!!!- Eksi Sözlüğe ait Eksi Şeyler'de bu siteye ait BABA - OĞUL izlenmesi gereken filmler listesi yayınlandığı için kendime hak görerek üç tane Ekşi Film yazısını siteme aktarıyorum.-
Kılavuzkarga'nın Baba - Oğul izlenmesi gereken filmler listesi:
http://kilavuzkarga.blogspot.com.tr/2014/09/baba-ogul-izlenmesi-gereken-filmler.html

Ekşi Şeyler Listesi: https://seyler.eksisozluk.com/baba-ve-ogul-izlenmesi-gereken-filmler


Çiçek Abbas Filminin Kötü Karakteri Aslında ABBAS mı?

.

1: Abbas Şakir'in nişanlısına göz dikmiş durumda. Sevsin sevmesin gariban olsun ama ne olursa olsun yengesi durumunda...

2: İçtikleri gece Şakir'in kız kardeşi odasına geliyor ve Abbas yine yakalanacağız diyor. Odasından tekme tokat kovması lazım. Ama Abbas gıdıklamasından memnun gibi zaten rakı masasında kızın öpücük atmasında kızın öpücük atmasına da kızın öpücük atmasına da mal mal bakıyor. Tersleme tepki de yok. Adam sana iş ve oda vermiş. Adamı seversin sevmezsin o ayır ama yanında kalıyorsan bu konuda yanlış yapmayacaksın.


3: Bir sahnede Şakir için gülmeyin çocuğunuz da böyle böyle olur Allah Korusun, diyor. Ve minibüsü alır almaz Şakir'in kopyası oluyor. Yani kınadığı, eleştirdiği topluma zararlı gördüğü Şakir'in birebir kopyası oluyor.

4: Taksit getirme sahnesi var, o kahvede garibanların içinde parayı verirken, 2 aylık peşin mi versem, neyse parası olan var olmayan var gibi laf ediyor. İğneleme Şakir'e ama toplumun içinde ve o garibanlıktan gelen biri olarak yaptığı terbiyesizce.     

5: Minibüsü gasp etmesi de var. Anlaşma şartları belli. Neyse bunu görmezden gelelim.

6: Kişisel hırsıyla yolcu alacağım diye ani makas atması var ki yolcuların canına mal olabilir ya da Şakir'in eski nişanlısının yerine kimseye vermemi de ayrı bir olay. Açgözlülük ve hırs var.


7: Ve en önemli şerefisliğinden biri. NAzlı Şakir'i sevmiyor ve babasının zoru, evden gitme isteğiyle evlenmeye niyetli ama kızın Abbas'ta da gözü yok. Şartlar gereği belki de kendi dediği gibi bir yuvam olsun, kocam para getirsin mantığıyla evlenmek istiyor. Abbas bunu bilmesine rağmen tek taraflı bir aşkla kızı düğünden kaçırıyor.       

8: Abbas bukalemun gibi bir karakter. Parayı bulup değişebilen, geldiği yeri unutabilecek bir karakter. Sevdiği kız için ben bunu seviyorum diyebilecek bir karakter değil. Fırsak kollayan, fırsatçı bir tip. Sessiz ve çakal. Arada laf dinleyen, karışan. Ben bu filmi yöneten Sinan Çetin'e de bağlıyorum. Çoğunluğun ceyyar Şakir'i tuttuğuna da eminim bu konuda...    

9: Ayrıca seçtiği kız içeride sevişirken nöbet tutup, Şakir'in zamparalıklarını görmezden gelip örtmeye de çalışan bir tipti... İlk başlarda...
Hiç yorum yok: