La La Land


La La Land
imdb84
2016

* Yılın Müzikali

* Yılın Müzik filmi

* Yılın Sinemaya Saygı Filmi...


- Spoiler -
* Birbirlerinin hayallerini gerçekleştirmesi için destek olan ama birbiri için kurdukları hayali gerçekleştiremeyen aşıkların hikayesi...
- hayat seni bir konuda başarılı olmana müsaade eder ... tercihini yap -


* Sinemaya saygı filmlerinin bende bir başka yeri vardır. Tornetore'nin Cennet Sineması, Scorsese'nin
Hugo'su ya da Tarsem Singh'in The Fall'u... Bu film sinema'nın bir çok unutulmaz romantik dram'ına gönderme yapmıştır. Adını zikretmiştir. Özellikle James Dean'in "Asi Gençlik" - "Rebel Without a Cause" filmin göbeğine yerleştirilmiş. Casablanca bir diğer hatırladığım romantik dram... Filmde adı geçen...Whiplash'in de yönetmeni olan Damien Chazelle plan sekans sahnelerle gövde gösterisi yapmış. Karakter tanıtımı giriş sahnesi film boyunca müzik olacağını baş rollerde oynayan hatun ve erkek arasında git geller olacağını ve plan sekans çok çalışılmış sahneler olacağını vad eden filmin özeti gibi bir şey.

Film günümüzde geçse de dansları müziği ve kostümleri müzikallerin altın çağı 60'ları hatırlatıyor.HAYAT SANA BiR KONUDA BAŞARILI OLMANI SAĞLAR:
Filmin seyirciye vermek istediği şey True Dedective dizisinin mottolarından birini hatırlattı bana. İdeallerimiz adına mücadele ederken nelerden vaz geçiyoruz. Nerelerde hata yapıyoruz. Kimleri kaybediyoruz.

Sinemaya Saygı: O dönemde kamerada zum olmadığı için bir dürbün deliği ile seyircinin görmek istediği şeye odaklama yapması bile filmin yönetmeninin sinemaya saygı duruşudur. Ki bir çok filme yaptığı göndermeler de bunun tuzu biberi olmuş. Gayet başarılı bu bağlamda.


Cep telefonu var ama sadece iletişim için kullanılmakta. Yani film günümüzün teknolojisinden arındırılmış müzik ve romantik dram ile yoğrulmuş hissi uyandırdı bende...Filmin Hatunu:
Emma Stone:


Hiç yorum yok: