Ah-ga-ssi - The Handmaiden - Hizmetçi

Ah-ga-ssi - The Handmaiden - Hizmetçi
imdb81


Yönetmen: Park Chan-wook
2016
Kore filmi
Yılın erotik gerilim filmi
Yılın Dünya sineması filmi adayı
Dönem Filmi: 1930'lar Japonya işgali altındaki Kore'de geçiyor.
(filmde Japon ve Kore arasındaki işgal gerilimi yansıtılmamış ama kullanılmış)* Cannes Film festivalinden "En iyi sanat yönetmeni" ödülü almış.

* Sarah Waters’ın “Fingersmith” isimli romanından uyarlanan daha öncesinde BBC'nin daha az erotik versiyonunu çektiği bir cover.

* Film eleştirmenleri hikayeyi farklı gözlerden anlatılası babında Akira üstadın Rashomon filmine benzetmişler.

Rashomon


Bence film  La Vie D'adale - Blue Is The Warmest Color
Mavi En Sıcak Renktir filimine daha çok benziyor:

Mavi En Sıcak Renktir* Film 18+ olduğunu vurgulamak isterim.

* İki buçuk saatlik filmin ilk saati Fotografik sinema tadında ve yavaşlığında seyrediyor. Filmin ikinci yarısında her şey allak bullak oluyor. Karakterler, görevleri, Her şey yer değiştirmeye başlıyor.

* Park Chan Wook sinemaseverlerin severek takip ettiği bir yönetmen. Ben de tüm filmlerini izlemeye gayret gösteriyor, Film çektiğinde heyecanlanıyorum. Amerika macerası biraz hüsranla sonuçlandı yönetmenin. Senaryosuna 1 Çekimlerine 9 puan verdiğim Stoker filmini çekmişti Üstat Birleşik Devletlerde. Ülkesine dönmesinin onun hayrına olacağını düşünmüştüm. Yanılmamışım.

Stoker 


Üstat zaten sinema tarihinin en iyi ikinci Hollywood ve Avrupa sineması dışındaki Dünya sineması filmini çekmiş bir yetenek (Tabi ki bana göre - Birincisi Tanrı Kent).
Üstadın "İntikam" üçlemesi'nin ikinci filmi Oldboy'dan bahsediyorum. Bu intikam filmleri konusundaki başarısını devam ettirmeyi de başardı Park Chan Wook.

* Bir özgürlük - Bir kaçış - Bir cinselliği keşif - bir İntikam filmi.
Üstelik yetenekli bir yönetmenin estetiğinden çekilmiş.
Tavsiye ederim.

Hiç yorum yok: