ida


Ida 2013
imdb75
Yılın Fotografik Filmi
Yılın Bol Ödüllü Filmi
36Wins22N
- En iyi avrupa filmi ödülü -
Golden Globe Adayı

Yılın ikinci dünya savaşı - nazi - yahudi katliamı
(olmasa da göndermeleriyle bunları bize bir kere daha hatırlatmıştır)


- Yemin törenine gelecek misin Teyze
- Hayır, ama senin için içeceğim!

Kısa düz kendi çapında etkileyici bir film olmuş.

- SPOİLER -

Wanda, Ida'nın teyzesi bizi iki kere şaşırtıyor filmde, birincisi onu hayat kadını sandığımız, ida'nın onu ilk tanıdığı sahnede, halbuki kadın sağlam bir savcıymış. (Karakol sahnesinde bu pekişiyor)
İkincisi ise sinema tarihinin en acayip intihar sahnesini gerçekleştirdiği anda...Dışarıdaki hayatı hiç bilmeyen ida, onu hiç görmek istemeyen teyzesinden bundan sonra bekaret
yemini edeceğinden icazet alması gerekir ve baş rahibenin emriyle onu görmeye gider. İlk olarak Hristiyan olmadığını Yahudi olduğunu öğrenir. Ailesinin katledildiğini ise teyzesi ile çıktığı serüvende öğrenecektir. Saçlarının sarı olması, abisinin sünnetli olduğu gibi bir handikabı olmadığından kiliseye bırakıldığını ve yaşayabildiği bilgisi onu ağlatmaz. O yemin töreninde ağlayacaktır.

Hala Wanda, bu ve benzeri binlerce dava yürüttüğünden bıkmış, bunalıma girmiş, içkiye ve gece hayatında hiç tanımadığı insanların koynunda yatmaya adamıştır kendini. Ama ida'nın çıkıp gelmesi ile öfkesini tekrar yaşar, İda ile kız kardeşi ve yeğeninin akıbetini öğrenme yolculuğuna çıkar. Onlar sığındıkları evde onları koruyan ve besleyen ailenin büyük oğlu tarafından öldürülmüşlerdir.

Hala Wanda, terk ettiği bu ailenin topraktan çıkartılan bedenlerini görmeye dayanamaz, ida ile

vedalaştıktan sonra intihar eder.
Filmin sonunda ida, intihar etmiş olan teyzesinin odasında onun şuh elbisesini ve ayakkabısını giyip aşık olduğu saksafoncu çocukla yattıktan sonra hayatın zevklerinin işkencelerinin yanında sıfır olduğuna kanaat edip kiliseye yemin etmeye geri döner.
* Cesur Kamera kadrajları ve hareketleri olan film:

Filmde Görüntü Yönetmenin kadrajlarında doğal olmayan çekimler vardı... Kuralları bilerek çiğnediğini düşünüyorum.

Film boyunca kameranın sabit oluşu, ama ida'nın kararlı klise yolunda ise hareketli kamera kullanımı yönetmenin ida'nın hayatı bu andan itibaren başlıyor mesajı büyük ihtimalle.


Filmin Hatunu Agata Trzebuchowska
Filmin oyuncusu ilk oyunculuk denesi
Ateist olduğunu özellikle belirtmiş röportajlarında

Filmin karakter oyuncusu, Teyze Wanda'yı oynayan Agata Kulesza
Filmin Seksapeli, barda şarkı söyleyen ve nudografisi olan:  Joanna Kulig

Hiç yorum yok: