Nolan "Batman'leri topalarladık, bir de şu Superman'e el atayım bari"
Man Of Steel 2013
imdb73

* Yılın Blockbuster filmlerinden (yüksek hasılat getiren)


Bir Süper Fiyasko Süpermen, Tarantino'dan Seinfeld'e Türkiye'de ise Cem Yılmaz'dan (ilk gösterilerinde deli laf gömer Süperman'e) Yılmaz Erdoğan'a (Organize İşer) herkes laf gömer Süpermen'e:

Önce Kill Bill 2'de Tarantino'nun Süpermen hakkındaki söylediklerini bir hatırlayalım:
Süpermen tek başınadır. Süpermen süpermen olmamıştır süpermen olarak doğmuştur. Süpermen sabah uyandığında süpermendir. Clark Kent onun alt egosudur. Büyük kırmızı S li kıyafeti henüz bir bebekken kent ailesi onu bulduğunda sarılı olduğu örtüdür. Giysisi odur. Kent'in giydiği gözlükler ve takım elbise ise süpermen aramızda kaybolmak için giydiği kostümüdür. Clark Kent, Süpermen'in bizi nasıl gördüğüdür. Peki Clark Kent'in karakteri nasıl, Güçsüz - Kendine Güvensiz - Korkak - Sakar aha da linki
İşte bunlar Süpermen'in tüm insan ırkı üzerindeki fikridir.

Süpermen'in Bir başka zayıf yanı da kurşun değil tabancanın kendisidir.


İlk Superman filmi:
Superman 1948
imdb73


* En çok tanınan süper kahraman olmasına rağmen en çok da dalga geçilen karakterdir Süperman.
Çocukluğumuzun bu unutulmazı, stand upçıların "çok saçma yaaa!" larına öyle maruz kalmıştır ki çok yıpranmıştır. Süperman filmlerine baktığımızda da binlerce saçmalık göze batar. Benzer bir kahraman da bizde Fatih'in Fedaisi "Malkoçoğlu" "Kara Murat" tır.
Büyük Hayal Kırıklıkları Yaratan Süperman'ler
İlk Superman filmi:
Superman 1948
imdb73

Attan düşüp felç olarak büyük bir ironi yaşatan Christopher Reeve'in Süperman'leri:
Superman 1978
imdb74
Superman 2 1980
imdb68
Superman 3 1983
imdb49
Superman 4 1987
imdb36

Daha sonra çekilen
Superman Returns'te ayrı bir kepazelik olarak tarihe geçmiştir:
2006
imdb62
Bu filmde Superman başlangıçta karakter tanıtımı olarak düşmekte olan bir Boing uçağını zar zor yüzlerce seyircinin önünde stada indirmiş, ama aynı Superman hiç zorlanmadan koca adayı gökyüzüne fırlatmıştır.

Nolan's Superman yani Man Of Steel tüm bu çapakların temizlendiği Superman içindeki bir çok mantıksızlığa senaryoda hoş kılıfların uydurulduğu ve Superman hayranlarının içine su serpecek enstantanerle bezediği güzel bir film.
- Spoiler-
* Üvey Babanın Süpermen'in erdemli biri olmasındaki rolü iyi çizilmiş ilk defa.
* S harfi deha gazeteci Amy Adams tarafından Süpermen olarak yorumlanıyor, halbuki bu onların kraliyet onur armaları gibi bir şey sözde...
* Süpermen elbisesi kundaktaki kumaştan üvey annesi tarafından dikilmiyor, babası onu zaten yanında getirdiği uzay aracına koymuş... gibi.

Nolan Tim Burton'ın Batman'lerde gelenekselleştirdiği bol ünlü aktör filmlerini kendi Batman'lerinde yapmasa da bu sefer yapımcısı olduğu Superman filminde gerçekleştirebilmiş:
Oscarlı oyuncular Russell Crowe - Kevin Costner (İkisi de Süpermen'in babası oluyor ba ba ba)
Bayan oyuncu olarak son zamanların popüler oyuncusu Amy Adams,
Matrix'in baba eren'i Laurence Fishburne falan oynuyor.

Kriptonluların teee uzaklardan gelip dünyadaki kriptonlu ile kıran kırana dövüşmesi.
Konu olarak Christopher Reeve abimizin Süperman 2 si ile çok fazla örtüşmekte.
Film hakkında en güzel benzetme bizim bir argo deyişimize gönderme yapılarak yazmışlar çok güldüm:
 "bizde bir laf var hemşehri hemşehriyi gurbette s.ker". Film aynen bu temalı.

- Ağır Spoiler -
Filmin sonundaki "kim la gazeteci" diyenler olmuştur, ağır spoiler olacak ama gözlük taktığı için tanımamış olabiliriz o bizim süpermenimiz yani Clark Kent!

Bi de bizim süpermenlerimiz var bittabi bilakis filhakika:

                         
 Süpermenler 1979

               ÜÇ  SÜPERMENLER

            
              Anladıım  kadarıyla  bu   3 Süpermenler,  gerçekte  pek  süper  olmayan  üç  adamın,  ki bunlardan  biri  cücü,  dünyayı  ele  geçirmek  isteyen  kötü   adamdan  kurtarmasını  anlatıyor. Bakkal  kostümüyle  Ali Şen, bilim adamını oynuyor.  Ali Şen’in büyük bir kısmını soba borularından yaptığı  makineyi,  İtalyan  Mafyası  ele  geçirmek  istiyor.  Ulan  memlekette  ne  bilim  dallamaları  varmış  diyen  Cücü,  Makineyi  mafyadan kurtarmak  zorunda. (İtalyan  mafyasında da  ööle  korkulacak  bi  şey  yok  aslında. Asuman  Aslan bile  o  mafyanın  içinde.)   Yanında  Türk  sinemasında  niye  oynadığına  kimsenin  anlam  veremediği  İtalyan  bir  süpermende  var ! Bunlar  her  yere  koşarak  gidiyorlar.  Yönetmen  İtalyan’ı  “  Baba  siz  koşun  biz  sonra  bi  efektle  sizi  uçuyormuş  gibi  gösteririz”  diye  pis  kandırmış  olmalı ki İtalyan uçar  gibi  koşuyor  tamam mı !
           Filmin  yönetmeni kendi  süpermenini  şööle  tanımlıyor :  Yani bizim  süpermenimiz  daha sağlam ! Ayakları yere  basıyor  icabında ! Halkın  adamı  imajı  verilmiş.  Üstelik  gördük  o  elalemin  süposunu,  üstüne  doğru  düzgün  bişi  almadan  faso  yukarılarda  volta  attıda  nooldu ! Attan düşmüş  karpuza  döndü  inek ! Şimdi  her  tarafına  felç  inmiş  inmenin!
            Şimdi  bunlar  uçamadıklarından  dolayı  boğazdan  karşıya  geçmek  için  otobüse  binmek  zorunda  kalıyorlar.  Akbile  basıp  yerlerine  oturuyorlar.  Filmin  bu  yerinde  işte  yaşlı  bir  kadına  yer  vermeyen  bir  süpermen  sahnesi  var “Teyze  valla  bütün  gün  koştuk !  Bak  dünyayı kurtarmaya  çalışıyoz !  Daha  karşıda da  bi  sürü yere  koşucaz !”  diyor  süpermenlerden  biri.  İtalyan  süpermen  zaten  uyuma  ayağına  yatmış.  Diğeri de  pencereden  dışarı  bakıyor ! 
             Allahtan  bunların  düşmanları da  uçma  özürlü ! Süper  müper  diil yani. Yoksa  düşünebiliyor musunuz  bunlar  sadece  düşman  üç insan boyuna  kadar  dünyaya  yaklaşınca  vurabiliyorlar.  Te  bööle  on  dokuz  mayıs  gösterisi  gibi  üst üste  binip  vur  kaç  yapıyorlar.  He  he !
Bu  arada  filmin  sonuna  doğru  Cücü  “ Ulan  malkoçoğluyken  bile  az  buçuk  uçuyoduk,  şimdi  süpermen  olduk  tık  yok !  Olmaz ki kardeşim”  demiş olmalı ki  bi kaç  duvardan  Fatih  Fedaisi  atlayışları yapıyo.  Bu ara  diğerleri  hala  süpermenin  sü’sü  bile  olamamışlar. Koşturup  duruyorlar. 
Her  türk  filminde  olduğu  gibi yönetmen  filmin sonunda  bir  sürpriz  son  yapıyım kaygısı  gütmemiş.  Film herkesin  tahmin ettiği  şekilde  bitiyor.  Yani  onlar  eriyo  muradına  siz  çıkıyorsunuz  kerevetine. 
Filmden  çıkarılabileceğimiz  sonuçlar  şunlar :  Bu  ülkeye  bir  süpermen  yetmez  abicim.
Bizim  süpermenimiz  657’ye  tabidir ! Herkesin  imdadına  koşar  yani  uçamaz.
Haliç  köprüsünde  koşan  üç  pelerinli  embesile  rastlarsanız  bilin ki  bunlar  bizim  süpermenlerimiz! Gerekirse  sahip  çıkalım.  (  Bu  Sekans  harbiden  filmde  var ! )
Ulan  hazır  ülkede  birkaç  süpermen  var  insan  bunları  Devlet Hastanelerine  gönderir de  birkaç  röntgen  çekimine  yardım etmeleri  sağlanır.  Ama  nerde  o  anlayış                      


Hiç yorum yok: